Zkoušky pro chůvy
Získejte kvalifikaci potřebnou pro práci s dětmi a otevřete si dveře k nové kariéře. Připravíme vás na zkoušky krok za krokem.

Všechny zkoušky pro chůvy
Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky
Chůva pro děti v dětské skupině
Rozdílová zkouška ke kvalifikaci Chůva pro děti v dětské skupině
Společné charakteristiky kurzů
Staňte se kvalifikovanou chůvou
Získejte osvědčení o profesní kvalifikaci, které vám otevře dveře k práci s dětmi. Osvědčení má kvalifikační standard 4 EQF a platnost v rámci celé EU.
Flexibilní studium kdykoliv a odkudkoliv
Příprava formou samostudia vám umožní snadno skloubit studium s ostatními povinnostmi.
Široké spektrum pracovních příležitostí
S kvalifikací chůvy se můžete uplatnit nejen v dětských skupinách, ale také v lesních školkách, rodinách s dětmi, nebo dokonce založit vlastní dětskou skupinu.
Profesionální přístup, příjemné prostředí
Zkouška probíhá v příjemné atmosféře a naše komise je složena z profesionálů ve svém oboru.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi zkouškou Chůva pro děti v dětské skupině a Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky?
Profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině vznikla na základě novelizace zákona, která udala podmínku zdravotníka či osoby s touto kvalifikací při výkonu práce jako pečující osoba v dětské skupině. Tato kvalifikace je tedy v současné době vázaná na práci pouze v dětské skupině či k zisku volné živnosti. S touto kvalifikací můžete pečovat o děti od 6 měsíců.
„Starší“ verze této kvalifikace, tedy Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, je však stále platná – je potřeba pro práci v mateřských školkách, lesních školkách a také např. pro zisk vázané živnosti péče o dítě. Tato kvalifikace Vás opravňuje k péči o děti starší 3 let.
Musím mít vysokoškolské vzdělání? Pro koho je zkouška určená?
Vstupními předpoklady pro přihlášení a absolvování zkoušky je věk nad 18 let, dokončené základní vzdělání a absence logopedické vady.
Jaký je rozdíl mezi zkoušou a rekvalifikačním kurzem?
Příprava ke zkoušce probíhá samostudiem ze zaslaných materiálů a dobu přípravy na zkoušku si volíte sami. Rekvalifikační kurz je určen primárně pro uchazeče vedené na ÚP a mimo teoretickou výuku formou samostudia obsahuje i praxi v předškolním zařízení. Obě varianty jsou zakončeny stejnou zkouškou a získané osvědčení má stejné uplatnění.
Lze absolvovat online i závěrečnou zkoušku?
Nelze, závěrečná zkouška probíhá vždy prezenčně.
Jak probíhá závěrečná zkouška?
Závěrečná zkouška je na celý den a má tří části – písemný test, ústní pedagogicko-psychologickou část a ústní zdravotnickou část. Abyste u zkoušky uspěli, musíte splnit písemný test na celkových 80 % a uspět u obou ústních částí.
Co to je písemný projekt ke zkoušce a co má vše obsahovat?
Každý uchazeč zpracovává ke zkoušce písemný projekt na přidělené téma – např. lidské tělo, doprava či rodina. Jedná se o krátký výchovný celek (min. rozsah dvě strany), který se odevzdává 7 dnů před zkouškou a následně jej představujete komisi v rámci ústní části u zkoušky.
Jak dlouho mám přístup do svého účtu a ke studijním materiálům?
Přístup do účtu a ke studijním materiálům máte do data své zkoušky.
Která zkouška je pro mne vhodná, jestliže si chci založit vlastní živnost?
Na základě osvědčení Chůva pro děti v dětské skupině můžete získat živnost volnou, tedy péče o děti od 3 let věku. Profesní kvalifikace Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky poté umožní zisk živnosti vázané – péče o děti věku do 3 let.
Pro koho je určená rozdílová zkouška?
Rozdílová zkouška je určena pro všechny, kteří již vlastní osvědčení Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, ale kvůli novele zákona potřebují osvědčení Chůva pro děti v dětské skupině. Rozdílová zkouška obsahuje všechny tři části, stejně jako zkouška plnohodnotná, ovšem ve „zkrácené“ verzi. Zkoušeno je pouze z nových okruhů, které neobsahovala již absolvovaná zkouška Chůva pro děti do zahájení povinné školí docházky. Tyto okruhy naleznete žlutě vyznačené v hodnotícím standardu.
Neuspěla jsem u zkoušky v testu. Je možnost náhradního termínu a musím absolvovat znova všechny části zkoušky?
Bohužel, náhradní termín není možný a zkoušku je nutné vždy absolvovat v plném rozsahu. Tedy je nutné opětovné přihlášení a absolvování všech tří částí zkoušky.
Nehodí se mi termín zkoušky. Mohu si jej přesunou na jiný?
Termín zkoušky lze přesunout do 14 dní před datem zkoušky. Po této lhůtě lze zkoušku přesunout pouze ze zdravotních či jinak závažných důvodů. Přesun méně než 14 dní před zkouškou není nárokový a posuzuje se individuálně. Čtyři dny a méně již termín zkoušky nelze přesunout ze žádných důvodů.
Mám pedagogické vzdělání. Může mi být některá část zkoušky uznána?
Žádnou část zkoušky nelze uznat pedagogickým ani zdravotnickým vzděláním. Zkoušku je nutné vždy absolvovat v plném rozsahu.
Jak obsáhlý je studijní materiál ke zkoušce? Kolik času doporučujete na přípravu?
Skripta ke zkoušce obsahují cca 200 stran studijního textu. Doba přípravy je velmi individuální – ideálně doporučujeme 2 měsíce na přípravu.
Musím před zkouškou dodat lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti?
Ne, svou zdravotní způsobilost stvrzujete u zkoušky čestným prohlášením. Pokud by však u ústní části měla komise podezření na logopedickou vadu, máme právo si vyžádat potvrzení klinického logopeda.
Čeština není můj mateřský jazyk. Je to problém?
Zkouška, tedy její písemná i ústní část, probíhá výhradně v českém jazyce. Není podmínkou, aby čeština byla vašim mateřským jazykem, a ani přízvuk není překážkou v absolvování zkoušky – nicméně je nutné ovládat český jazyk na dostatečné úrovni (správná výslovnost, mluvnické rody a jiné).