Rekvalifikace
Změňte svou kariéru a staňte se profesionálním pečovatelkou o děti. Naše rekvalifikační kurzy vám umožní získat všechny potřebné dovednosti a znalosti pro úspěšný start.

Všechny rekvalifikace
Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky – rekvalifikační kurz
Chůva pro děti v dětské skupině – rekvalifikační kurz
Společné charakteristiky kurzů
Změňte kariéru a naplňte si sen
Rekvalifikujte se na chůvu a najděte si práci, která vás bude naplňovat. Získejte potvrzení o absolvování kurzu a osvědčení o profesní kvalifikaci s platností v rámci celé EU.
Kombinace teorie a praxe
Měsíční studium obsahuje teoretickou část ve formě samostudia a praxi ve vybraném předškolním zařízení.
Podpora při financování studia
Využijte možnost úhrady kurzu Úřadem Práce.
Komplexní a dostupné studium
Součástí kurzu je online kurz první pomoci a 5 odborných webinářů. Kromě základních dovedností tak získáte i cenné znalosti z oblasti vývoje dítěte či řešení problémového chování.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi zkouškou Chůva pro děti v dětské skupině a Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky?
Profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině vznikla na základě novelizace zákona, která udala podmínku zdravotníka či osoby s touto kvalifikací při výkonu práce jako pečující osoba v dětské skupině. Tato kvalifikace je tedy v současné době vázaná na práci pouze v dětské skupině či k zisku volné živnosti. S touto kvalifikací můžete pečovat o děti od 6 měsíců.
„Starší“ verze této kvalifikace, tedy Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, je však stále platná – je potřeba pro práci v mateřských školkách (přes Šablony), lesních školkách a také např. pro zisk vázané živnosti péče o dítě. Tato kvalifikace Vás opravňuje k péči o děti starší 3 let.
Jaký je rozdíl mezi zkouškou a rekvalifikačním kurzem?
Příprava ke zkoušce probíhá samostudiem ze zaslaných materiálů a dobu přípravy na zkoušku si volíte sami. Rekvalifikační kurz je určen primárně pro uchazeče vedené na ÚP a mimo teoretickou výuku formou samostudia obsahuje i praxi v předškolním zařízení. Obě varianty jsou zakončeny stejnou zkouškou a získané osvědčení má stejné uplatnění.
Kurz mi bude hradit Úřad práce. Jak mám postupovat?
V případě úhrady kurzu ÚP je nutné kontaktovat příslušné pracoviště ÚP. Po tom co budete mít přiřazeného na pracovníka z oddělení rekvalifikací na ÚP můžete vyplnit přihlášku na našich stránkách. Dle vyplněných údajů bude na ÚP odeslán datovou schránkou Informovaný souhlas. Po potvrzení Vaší žádosti úřadem práce Vám budou zaslány studijní materiály a přístupové údaje ke kurzu.
Kde je možné absolvovat praxi?
Praxi lze absolvovat v naší síti školek Elánek či v předškolním zařízení dle vlastního výběru. Praxe pro kvalifikaci Chůva pro děti v dětské skupině musí proběhnout pouze v dětských skupinách, pro kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky v dětských skupinách, mateřských či lesních školkách. Praxi nelze absolvovat v hlídacích koutcích či klubících.
Pro vykonání praxe je nutné mít podepsanou smlouvu s vybraným zařízením. Vzor smlouvy Vám dodáme a je nutné nám odevzdat oboustranně podepsané nejpozději 4-6 týdnů před termínem zkoušky.
Pro koho je rekvalifikační kurz určen?
Rekvalifikační kurz je určen primárně pro uchazeče vedené na Úřadu práce nebo si můžete rekvalifikační kurz hradit jako samoplátce.
Jak dlouho trvá rekvalifikační kurz?
Celý kurz trvá jeden měsíc. Pokud budete mít kurz hrazený ÚP, jejich schvalovací lhůta je až 30 dní. Doporučujeme se tedy přihlásit nejpozději 2 měsíce před požadovaným termínem závěrečné zkoušky.
Co rekvalifikační kurz obsahuje?
Rekvalifikační kurz Chůva pro děti je dělen na teoretickou a praktickou část. Teoretická výuka je uskutečňována formou samostudia ze zaslaných studijních materiálů a e-learningu. Praktická výuka je formou povinné praxe v předškolním zařízení v délce osm dní. Závěrem je zkouška.
Jak probíhá závěrečná zkouška?
Závěrečná zkouška je na celý den a má tří části – písemný test, ústní pedagogicko-psychologickou část a ústní zdravotnickou část. Abyste u zkoušky uspěli, musíte splnit písemný test na celkových 80 % a uspět u obou ústních částí.
Co to je písemný projekt ke zkoušce a co má vše obsahovat?
Každý uchazeč zpracovává ke zkoušce písemný projekt na přidělené téma – např. lidské tělo, doprava či rodina. Jedná se o krátký výchovný celek (min. rozsah dvě strany), který se odevzdává 7 dnů před zkouškou a následně jej představujete komisi v rámci ústní části u zkoušky.
Jak dlouho mám přístup do svého účtu a ke studijním materiálům?
Přístup do účtu a ke studijním materiálům máte do data své zkoušky.
Neuspěla jsem u zkoušky v testu. Je možnost náhradního termínu a musím absolvovat znova všechny části zkoušky?
Bohužel, v ceně není náhradní termín zkoušky a zkoušku je nutné vždy absolvovat v plném rozsahu, tedy všechny tři její části. Jste-li samoplátce, můžete si uhradit nový termín zkoušky dle ceníku (viz zkoušky pro chůvy). Absolvujete-li kurz přes ÚP, řídíte se dle podmínek sjednaných s ÚP:
a.) o nový termín zkoušky již nemáte zájem - je nutné uhradit plnou částku za kurz vámi
b.) máte zájem zkoušku znova absolvovat – je nutné si náhradní termín zkoušky uhradit sami bez proplacení ÚP. Nový termín zkoušky je však nutné absolvovat do 30 dnů (může se jednat o termín zkoušky i v jiném městě, než byla vaše původní), na tuto zkoušky vám bude poskytnuta sleva 1 500 Kč z ceny za zkoušku dle aktuálního ceníku.
Nehodí se mi termín zkoušky. Mohu si jej přesunou na jiný?
Jste-li samoplátcem, přesun termínu se řídí podmínky přesunu u zkoušek. U kurzů hrazených ÚP se přesun řeší individuálně, dle podmínek a domluvy s ÚP.
Musím před zkouškou dodat lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti?
Ne, svou zdravotní způsobilost stvrzujete u zkoušky čestným prohlášením. Pokud by však u ústní části měla komise podezření na logopedickou vadu, máme právo si vyžádat potvrzení klinického logopeda.