Chůva pro děti v dětské skupině – rekvalifikační kurz
Proč tento kurz?
Rekvalifikační kurz, je zakončen zkouškou profesní kvalifikace. Po jejím úspěšném absolvování Vás opravňuje k samostatné práci v dětské skupině dle zákona 247/2014 Sb., nebo k práci v sousedské dětské skupině. Kurz může být hrazen Úřadem práce, je tedy vhodný pro uchazeče z ÚP a je akreditovaný MŠMT. Čeká Vás praxe v předškolním zařízení a dále studijní videa, skripta a testy k ověření znalostí.
Obsah kurzu
Teoretická výuka
distančně, samostudiem ze zaslaných studijních materiálů a e-learningu (nejedná se o výuku prezenční, ani o výuku s lektorem)
Praktická výuka
64 hodin povinné praxe v předškolním zařízení, praxi lze absolvovat v naší síti školek Elánek nebo v předškolním zařízení dle vlastního výběru (DS – domluva individuální)
Závěrečná zkouška
v Praze, Brně nebo Ostravě (rekvalifikační kurz trvá 1 měsíc a je ukončen závěrečnou zkouškou)
Informace ke kurzu
Doporučujeme se přihlásit nejpozději 6 týdnů před termínem zkoušky, abyste stihli absolvovat povinnou praxi a studium.
Sedm dní před termínem zkoušky je nutné na email odevzdat projekt.
Přihláška
Vyplňte přihlášku. V případě proplacení ÚP je nutné kontaktovat příslušné pracoviště a podat žádost o rekvalifikaci. Od úřadu obdržíte formuláře A, B, a C k vyplnění. Formulář A a B se týká Vašich údajů a dodáváte jej ÚP individuálně. Formulář C je na základě Vaší přihlášky odeslán na ÚP prostřednictvím datové schránky.
Potvrzení do e-mailu
Do 2 dnů Vám pošleme potvrzení o přihlášení a v případě samoplátce fakturu k zaplacení.
Uhrazení
Po obdržení dokumentu Potvrzení o proplacení z ÚP či po uhrazení faktury Vám pošleme studijní materiály, přístupové údaje a domluvu praxe.
Pozvánka ke zkoušce
Pět dní před termínem zkoušky Vám přijde znovu pozvánka ke zkoušce.
Přihláška je závazná, případné storno se řídí našimi obchodními podmínkami.
Obsah zkoušky
Písemný test znalostí o délce 90 minut
Praktické a ústní ověření v délce 120-150 minut (dle Hodnotícího standardu)
Hodnotící standard máte volně ke stažení
Další důležité informace
Kvalifikační a vstupní předpoklady
Zdravotní způsobilost dle § 5b zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, uchazeč musí být bez logopedické vady, musí být starší 18 let v době zahájení programu a mít schopnost studia v online prostředí.
Účastníci kurzu, kteří budou skládat zkoušku z profesní kvalifikace, musí splňovat požadavky stanovené zákonem č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, tedy musí mít alespoň základy vzdělání nebo být účastníkem rekvalifikace podle zákona o zaměstnanosti.
Zkouška profesní kvalifikace
Pro absolvování zkoušky jsou předpoklady
Základní vzdělání – Plnoletost – Bez logopedické vady
- Zkouška u autorizované osoby se uskuteční při minimálním počtu 3 osob.
- Pro ucelenou skupinu zájemců jsme schopni vypsat individuální termín.
- K vykonání zkoušky je vyhrazen jeden pokus (nejsou opravné termíny). V případě neúspěchu se uchazeč nově přihlašuje a hradí nově poplatek za celou zkoušku.
Jak se přihlásit
Vyplňte naši online přihlášku, vyberte si zda máte zájem o kurz se zkouškou nebo bez zkoušky, uveďte preferovaný termín a místo zkoušky.
V případě proplacení ÚP je nutné kontaktovat příslušné pracoviště a podat žádost o rekvalifikaci. Od úřadu obdržíte formuláře A, B, a C k vyplnění. Formulář A a B se týká Vašich údajů a dodáváte jej ÚP individuálně. Formulář C je na základě Vaší přihlášky odeslán na ÚP prostřednictvím datové schránky. Pokud jste samoplátce, po vyplnění přihlášky řešíme vše individuálně.
Nezvládnutá zkouška
V případě, že u zkoušky neuspějete, na zkoušku není bezplatný opravný termín:
a) jste-li samoplátce, můžete si uhradit nový termín pouze zkoušky dle ceníku.
b) absolvujete-li kurz přes ÚP (dle podmínek ÚP):
a. o nový termín zkoušky již nemáte zájem - je nutné uhradit plnou částku za kurz Vámi,
b. máte zájem zkoušku znova absolvovat – je možný nový termín, zkoušku je však nutné absolvovat do 30 dnů (může se jednat o termín zkoušky i v jiném městě, než byla Vaše původní), na tuto zkoušky Vám bude poskytnuta sleva 1 500 Kč z ceny za zkoušku dle aktuálního ceníku. V případě úspěchu poté ÚP uhradí cenu za původní kurz v plné výši zpětně.
Přihlásit se k rekvalifikačnímu kurzu
Jaký je rozdíl mezi zkouškou Chůva pro děti v dětské skupině a Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky?
Profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině vznikla na základě novelizace zákona 247/2014 Sb., která od 1.5.2025 udává podmínku zdravotníka, pedagoga či osoby s touto kvalifikací při výkonu práce jako pečující osoba v dětské skupině. Tato kvalifikace je tedy v současné době vázaná především na práci v dětské skupině, či v sousedské dětské skupině.
„Starší“ verze této kvalifikace, tedy Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, je však stále platná – má širší využití, jako například pro práci v sousedské dětské skupině, v mateřských školkách (přes Šablony), lesních školkách, firemních školkách a také např. pro zisk vázané živnosti péče o dítě. I s touto chůvou můžete pracovat v dětské skupině, ale vždy u sebe musíte mít i druhou pečující osobu, která splňuje kvalifikaci pro zdravotníka, pedagoga, nebo chůvu v dětské skupině, anebo si rozdílovou zkoušku dodělat.
Jaký je rozdíl mezi zkouškou a rekvalifikačním kurzem?
Příprava ke zkoušce probíhá samostudiem ze zaslaných materiálů a dobu přípravy na zkoušku si volíte sami. Rekvalifikační kurz je určen primárně pro uchazeče vedené na ÚP a mimo teoretickou výuku formou samostudia obsahuje i praxi v předškolním zařízení. Obě varianty jsou zakončeny stejnou zkouškou a získané osvědčení má stejné uplatnění.
Kurz mi bude hradit Úřad práce. Jak mám postupovat?
V případě úhrady kurzu ÚP je nutné kontaktovat příslušné pracoviště ÚP a zároveň vyplnit přihlášku na našich stránkách. Dle vyplněných údajů bude na ÚP odeslán datovou schránkou Informovaný souhlas. Po potvrzení Vaší žádosti úřadem práce Vám budou zaslány studijní materiály a přístupové údaje ke kurzu.
Pokud máte zájem o rekvalifikační kurz v rámci projektu Jsemvkurzu.cz, vyplňujete přihlášku pouze v databázi – zde také bude vloženo potvrzení pro ÚP.
Kde je možné absolvovat praxi?
Praxi lze absolvovat v naší síti dětských skupin Elánek či v dětských skupinách dle vlastního výběru.
Pro koho je rekvalifikační kurz určen?
Rekvalifikační kurz je určen primárně pro uchazeče vedené na Úřadu práce. Lze jej také absolvovat v rámci Jsemvkurzu.cz – databáze rekvalifikací MPSV či si jej hradit jako samoplátce.
Jak dlouho trvá rekvalifikační kurz?
Celý kurz trvá jeden měsíc. Pokud budete mít kurz hrazený ÚP, jejich schvalovací lhůta je až 30 dní. Doporučujeme se tedy přihlásit ideálně 2 měsíce před požadovaným termínem závěrečné zkoušky.
Co rekvalifikační kurz obsahuje?
Rekvalifikační kurz Chůva pro děti je dělen na teoretickou a praktickou část. Teoretická výuka je uskutečňována formou samostudia ze zaslaných studijních materiálů a e-learningu. Praktická výuka je formou povinné praxe v předškolním zařízení v délce 8 dní. Závěrem je zkouška.
Jak probíhá závěrečná zkouška?
Závěrečná zkouška je na celý den a má tří části – písemný test, ústní pedagogicko-psychologickou část a ústní zdravotnickou část. Abyste u zkoušky uspěli, musíte splnit písemný test na celkových 80 % a uspět u obou ústních částích.
Co to je písemný projekt ke zkoušce a co má vše obsahovat?
Každý uchazeč zpracovává ke zkoušce písemný projekt na přidělené téma – např. lidské tělo, doprava či rodina. Jedná se o krátký výchovný celek (min. rozsah dvě strany), který se odevzdává 7 dnů před zkouškou a následně jej představujete komisi v rámci ústní části u zkoušky.
Jak dlouho mám přístup do svého účtu a ke studijním materiálům?
Přístup do účtu a ke studijním materiálům máte do data své zkoušky.
Nehodí se mi termín zkoušky. Mohu si jej přesunou na jiný?
Jste-li samoplátcem, přesun termínu se řídí podmínky přesunu u zkoušek. U kurzů hrazených ÚP se přesun řeší individuálně, dle podmínek a domluvy s ÚP.
Musím před zkouškou dodat lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti?
Ne, svou zdravotní způsobilost stvrzujete u zkoušky čestným prohlášením. Pokud by však u ústní části měla komise podezření na logopedickou vadu, má právo si vyžádat potvrzení klinického logopeda.